Atatürk Eğitim FakültesiAlmanca Öğretmenliği

Almanca Öğretmenliği

Genel Bilgiler

ALMAN DİLİ ve EĞİTİMİ ANABİLİM DALI

 

 

 Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr.  Feruzan GÜNDOĞAR

 

Bölüm tanıtım broşürünü Türkçe pdf belge olarak buradan indirebilirsiniz.

You can download the brochure of department in English PDF document by click here.

Bölüm hakkında detaylı bilgi ve ECTS kredilerini Türkçe olarak buradan bulabilirsiniz.

You can get detailed information about the curriculum of the department and ECTS credits in English by click here.

 

Anabilim Dalı'nın Kısa Tanıtımı

Marmara Üniversitesi'nin kuruluşu ile 1982 yılında Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde "Yabancı Diller Eğitimi Bölümü"ne bağlı "Alman Dili ve Eğitimi Anabilim Dalı" olarak yer almıştır. Kuruluşunda, İstanbul Atatürk Yüksek Öğretmen Okulu (4 yıllık), Moda Yabancı Diller Yüksek Okulu (3 yıllık) "Almanca" eğitimi veren birimlerinin öğretmenleri ile öğrencilerini bünyesinde toplamıştır. Daha sonra, Öğretim kadrosu akademik kariyer yapmış elemanlarla desteklenirken, öğrenciler de ÖSYS yolu ile kayıt yaptırmıştır. 1995 yılından itibaren de Alman Dili Eğitimi Bölümü olarak eğitim-öğretim faaliyetine devam etmiş ve 1998 yılında yeniden Yabancı Diller Eğitimi Bölümü altında Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı’na çevrilmiştir. Halen bu statü ile devam etmektedir. Anabilim Dalı’nın amacı, ilk ve orta öğretim kurumlarına Almanca öğretmeni yetiştirmektir. Kayıt işlemleriyle birlikte bir derecelendirme sınavı yapılır. Sınavın sonuçlarına göre, Almancası  dersleri izlemeye yeterli olmayanlar bir yıllık hazırlık sınıfı okur. Sınavı başaranlar doğrudan birinci sınıfa alınır. Birinci ve ikinci sınıflarda Almanca yazma, okuma ve konuşma becerilerinin geliştirilmesine devam edilir. Atatürk Eğitim Fakültesi’nin tüm öğrencileri için zorunlu olan ortak dersleri başka bölümlerden gelen öğretim elemanları verir, bu dersler Türkçe yapılır.

Bölüm mezunları yüksek lisans çalışmalarını Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde bulunan programlarda yapmaktadırlar.

Bölüm Programında'ki ECTS Kredi Puanları buradan görebilirsiniz 

 

İş Alanları

Anabilim dalımız mezunları özel ve devlet okullarında Almancanın 1. veya 2. yabancı dil olarak öğretilmesinde Almanca öğretmeni olarak görev yapabilmektedirler.

Ayrıca özel kuruluşlarda da çevirmen veya başka bir konumda çalışma imkanı bulmaktadırlar.

 

ÖSYM Tercihi ve Kontenjan

Almanca Öğretmenliği Programı DİL-1 ÖSYM puan türü ile öğrenci alınmaktadır. 2010-2011 öğretim yılında 237,329 ile 490,211 puan aralığında 62 kontenjanın tümüne öğrenci yerleştirilmiştir.

 

Tarihçe

Bölümün tarihi ile ilgili daha geniş bilgiyi  buradan öğrenebilirsiniz.

Eski Anabilim Dalı Başkanları:

  • Prof. Dr. Cemal YILDIZ
  • Prof. Dr. Güler MUNGAN
  • Prof. Dr. Semahat YÜKSEL
  • Prof. Dr. Fatma ERKMAN-Akerson

Erasmus

Erasmus öğrenci değişim programı kapsamındaki Avrupa Kredi Tranfer Sistemi (AKTS)/ European Credit Transfer System (ECTS) hakkında daha ayrıntılı bilgilere http://llp.marmara.edu.tr/?sayfa=ects&dil=tr-TR linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Bu sayfa Almanca Öğretmenliği tarafından en son 05.04.2018 22:28:46 tarihinde güncellenmiştir.